Python

Python – wysokopoziomowy język programowania ogólnego przeznaczenia z rozbudowanym pakietem bibliotek standardowych; główną ideą jest czytelność i przejrzystość kodu źródłowego. Jego składnia charakteryzuje się przejrzystością i zwięzłością.

python, applover
python, applover

Python wspiera różne paradygmaty programowania: obiektowy, imperatywny i w mniejszym stopniu funkcjonalny. Posiada w pełni dynamiczny system typów i automatyczne zarządzanie pamięcią. W Pythonie napisano takie frameworki jak Django i framework aplikacji internetowych o nazwie Flask. Podobnie jak inne języki dynamiczne, jest on często używany jako język skryptowy. Interpretery Pythona są dostępne dla wielu systemów operacyjnych.

PROJKETY

Sprawdź nasze case studies

python, applover

Rozwój Pythona

Historia rozwoju Pythona rozpoczęła się na początku lat 90-tych. Nazwa tego języka nie pochodzi od jakiegoś zwierzęcia, jak wiele osób mogłoby pomyśleć, ale od serialu komediowego emitowanego w latach ‘70 przez BBC – “Monthy Python’s Flying Circus”.

Programowanie w Pythonie realizuje jednocześnie kilka paradygmatów, ale nie narzuca jednego stylu programowania. Programowanie w Pythonie kładzie nacisk na odróżnienie się od Perla, mimo że Python pod wieloma względami jest podobny do Perla. Projektanci Pythona odrzucili skomplikowaną składnię Perla na rzecz bardziej oszczędnego i, ich zdaniem, bardziej czytelnego rozwoju.

programowanie python, applover

Django i język programowania Python

Django to darmowy, open-source’owy framework napisany w znanym i stosunkowo łatwym dla programistów Pythonie, który czerpie inspirację ze swoich poprzedników, poprawiając i naprawiając wiele ich niedociągnięć.

Wszystkie frameworki muszą równoważyć funkcje i dawać programiście swobodę. Django to zestaw narzędzi, które przyspieszają i ułatwiają tworzenie stron internetowych. Django dostarcza wielu funkcji, ale narzuca stosunkowo sztywny sposób robienia większości rzeczy. Z drugiej strony, Flask jest na tyle niski, że daje dużo swobody, ale użytkownik ma dużo do zrobienia. FastAPI jest bardziej podobny do Flaska, ale udaje mu się osiągnąć bardziej znaczącą i zdrowszą równowagę.

python programowanie, applover

Django a projektowanie stron internetowych

Budując stronę internetową, często potrzebujesz tych samych rzeczy: uwierzytelnienia użytkownika (rejestracja, logowanie, wylogowanie), panelu zarządzania stroną, formularzy, transferu plików itp.

Na szczęście niektórzy programiści zauważyli już, że wszyscy deweloperzy borykają się z tymi samymi problemami i stworzyli frameworki (Django jest jednym z nich), które dostarczają nam gotowe do użycia komponenty. Frameworki istnieją po to, aby uchronić Cię przed wyważaniem otwartych drzwi i ułatwić proces tworzenia nowej strony.

programista python, django, applover

Czy Python jest używany do tworzenia stron internetowych?

Po stronie serwera, Python może być używany do tworzenia aplikacji internetowych. Jednak język ten nie jest używany w przeglądarkach internetowych, takich jak Firefox, Internet Explorer czy Chrome. Dlatego projekty mogą być kompilowane z Pythona do JavaScriptu.

django, python, applover

Dlaczego warto programować w Pythonie?

Składnia Pythona jest naprawdę prosta i przejrzysta. Wynika to głównie z tego, że wyeliminowano szereg dodatkowych znaków budujących strukturę kodu. W Pythonie wcięcia są ważniejsze niż średniki na końcu każdej linii, a to sprawia, że kod po napisaniu wygląda po prostu ładnie – na pierwszy rzut oka daje nam obraz tego, jakie zadania wykonuje dany program. A to sprawia, że praca jest bardzo płynna.

Python jest również bardzo wydajny. Doskonale radzi sobie z przetwarzaniem dużych ilości danych, dzięki czemu idealnie nadaje się do pracy z Big Data. Ogromna ilość materiałów i ciągle aktywna społeczność sprawiają, że dokumentacja jest bardzo obszerna i dobrze napisana – nie wspominając już o ogromnej liczbie gotowych modułów i bibliotek, takich jak PySide, PyQt, PyGTK, Django czy Flask.

Jak zostać programistą Pythona?

Choć programiści Python są dziś jednymi z najbardziej poszukiwanych pracowników na rynku IT, wciąż jest spora konkurencja na najbardziej popularnych stanowiskach. Aby zostać programistą Pythona, konieczne jest poznanie języka Python. To z kolei jest możliwe na wiele różnych sposobów, gdyż na rynku istnieje kilka kursów, które dostarczają wiedzę na różnych poziomach zaawansowania. Podobnie jak w przypadku innych języków, dobrym pomysłem dla początkujących jest kontakt z mentorem, który poprowadzi proces nauki we właściwym kierunku, a także zapoznanie się z dostępną i stale poszerzaną literaturą na ten temat lub znalezienie idealnego poradnika.

Produkty zbudowane w Pythonie, które zapewne znasz

KONTAKT

Pasja jest kluczową siłą, która napędza nasz sukces.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI